Radio neprijatnih vijesti našeg uma. Možemo li ga utišati? - Omnes

Blog

Radio neprijatnih vijesti našeg uma. Možemo li ga utišati?

Misli, produkti našeg uma, su uvijek prisutne.  Svakog dana, čitavog dana, um priča priče. Priča o tome ko ste, šta volite, šta biste trebali da radite sa svojim životom, šta drugi misle o vama…

On je poput radija koji nikada ne prestaje da emituje program.  Nažalost, mnoge od ovih priča su negativne, pa sa ovog neumornog radija često čujemo „Neću uspjeti“ , „Nisam dovoljno dobar/ra“ ili „Glup/a sam“.

I ovakve misli su normalne!

Istraživanja pokazuju da skoro 80% naših misli ima neprijatan sadržaj (Harris, 2011). Često se stopimo s njima, odnosno priča našeg uma i konkretan događaj se spajaju. Na primjer, reagujemo na misao Neću uspjeti kao da je neuspjeh neizbježan i kao da će se objektivno i desiti. Čini nam se da su one stvarnost, potpuno im vjerujemo, posvećujemo im punu pažnju i automatski ih slušamo.

Međutim, naše misli su samo riječi koje mogu biti istinite ili ne. Te riječi mogu i ne moraju biti bitne, i ne moramo po automatizmu da poslušamo savjet koji nam daju. Zapravo, manje je bitno da li je misao istinita ili ne. Važno je da li je od pomoći. Ako nam pomaže onda joj vrijedi posvetiti pažnju, ali ako nije od pomoći, kako nam koristi da se investiramo u nju?

Kako da znamo da li je misao od pomoći ili ne?

Pokušajte odgovoriti na sljedeća pitanja:

  • Pomaže li mi misao da budem osoba kakva želim da budem?
  • Pomaže li mi da izgradim odnose kakve želim?
  • Da li mi pomaže da izvučem najbolje iz života kakav jeste u ovom trenutku?
  • Da li je od pomoći da preduzmem efikasnu akciju da bih promijenio/la svoj život nabolje?
  • Pomaže li mi da stvorim bogatiji, puniji i smisleniji život?

3 strategije kako mislima oduzeti apsolutnu moć?

  • Igrajte se sa svojim mislima

Prizovite u sjećanje procjenjivačku misao koja vas inače uznemirava, i to u formi „Ja sam X“. Na primjer: „Ja sam gubitnik“. Zadržite tu misao i obratite pažnju na to kako utiče na vas.

Sada prizovite u um misao: „Ja sam banana“. Zadržite je i primijetite kakav uticaj ima na vas.

Šta ste primijetili? Većina ljudi primijeti da im prva misao smeta, dok im druga izaziva osmijeh na lice. Zašto je to tako?

Jer drugu misao ne shvatate ozbiljno, a ako poslije „Ja sam…“ idu riječi gubitnik, glup, ružan ili jadan, umjesto banana, pridajemo im mnogo veći značaj. Ipak, primijetite da su to sve samo RIJEČI.

  • Zahvalite se svojim mislima

Kada um počne da dosađuje sa istim starim pričama, prosto mu zahvalite. Kažite nešto poput: „Hvala ti na informativnosti!“ Ili „Hvala ti što si to podijelio sa mnom.“. Pokušajte ne biti sarkastični ili agresivni. Učinite to uz istinsku zahvalnost za sposobnost vašeg uma da iznova i iznova proizvodi niz savjeta. On je često poput dosadne, zabrinute, ali prijateljski nastrojene komšinice koja misli da je uvijek u pravu.

  •  Tehnika šašavih glasova

Ova tehnika se pokazala posebno efikasnom sa negativnim samoosudama. Pronađite neku misao koja vam smeta. Usmjerite pažnju na nju desetak sekundi, vjerujući u nju koliko god je moguće.

Primijetite kako utiče na vas.

Zatim, zamislite animirani crtani lik zabavnog glasa, poput Mikija Mausa, Duška Dugouška ili Šreka. Prizovite ponovo tu misao u um, ali „čujte“ je izgovoreno glasom tog crtanog lika kao da vam je on glasno izgovara u glavi. Obratite pažnju na to šta se dešava.

Sada ponovo prizovite misao u originalnom obliku i počnite da vjerujete u nju koliko god je moguće. Obratite pažnju kako ona utiče na vas.

Zatim, izaberite neki drugi crtani lik ili lik iz nekog filma/serije. Ponovo prizovite uznemirujuću misao u um i „čujte“ je izgovorenu zamišljenim glasom. Obratite pažnju na to šta se događa. Primijetite li razliku?

Istina je da većinu svojih misli ne biramo. Biramo manji broj, kada aktivno planiramo, kada smo kreativni, ali većina se pojavljuje sama od sebe. Koliko god da su dosadne, luckaste, kritičke, zastrašujuće ili čudne, ne možemo spriječiti njihovo javljanje, ali ne moramo im u potpunosti vjerovati i slijepo ih slušati.

Autor teksta: Sanja Pisarević

Literatura:
Harris, R. (2014). The illustrated happiness trap: How to stop struggling and start living. Shambhala Publications.

Utisci klijenata

Radio neprijatnih vijesti našeg uma. Možemo li ga utišati?

by Omnes Savjetovanje Vrijeme čitanja: 4 min