Kognitivno bihejvioralna terapija i anksioznost - Omnes

Blog

Kognitivno bihejvioralna terapija i anksioznost

Za prevazilaženje bilo kojeg psihološkog problema prije svega važno je da se upoznamo  sa njim što bolje. Anksioznost nije samo obična briga oko neke buduće situacije. Anksioznost je urođena reakcija našeg organizma na opasnost sa kojom mislimo da nećemo moći da se izborimo. Ona može postati snažna prepreka ako počne uticati na naše svakodnevno funkcionisanje. Anksioznost može biti praćena drhtanjem, ubrzanim disanjem i lupanjem srca, znojenjem dlanova, bolom u stomaku itd. Sposobnost da prepoznamo anksioznost i njene simptome nam pomaže da adekvatnije reagujemo na nju. 

KBT i anksioznost 

Kognitivno bihejvioralni terapeuti podučavaju klijente da upravo emocije poput anksioznosti, i ponašanja koja slijede, proizilaze iz čovjekovih misli i uvjerenja o nekoj situaciji, te s klijentima rade na prepoznavanju koja su to odmažuća uvjerenja u osnovi njihovog emocionalnog reagovanja. Dakle, jedan od prvih koraka u seansi sa psihoterapeutom jeste otkrivanje misli koje nas vode ka anksioznosti, odnosno njenim kognitivnim, ponašajnim i tjelesnim manifestacijama. Često su ove misli iracionalne, odmažuće, ali ih mi prihvatamo kao istinite.  

Primjer odmažućih misli koje osobu uvode u emociju anksioznosti:  

“Moram dobiti ovaj posao. Ako ne uspijem to znači da sam totalno nesposoban.” 

Kada smo anksiozni imamo tendenciju da zamišljamo najgori mogući ishod situacije, bez puno razmišljanja o drugim mogućim ishodima. Korisno je podsjetiti se da je najgori mogući ishod samo jedan od mogućih ishoda. Dakle, najgori mogući ishod nema ništa veću vjerovatnoću da se desi, u odnosu na druge.  Kroz terapiju, učimo da prepoznamo ove odmažuće misli i analiziramo ih, odnosno provjerimo njihovu tačnost. Da li su te misli logične, u skladu sa realnošću i da li nam pomažu?  

Osim misli, kada smo anksiozni mogu se javiti i tjelesne senzacije poput mučnine, ubrzanog rada srca. znojenja, glavobolja i sl. Na ponašajnom nivou izbjegavanje je jedna od strategija koju svi najčešće koristimo kada osjećamo anksioznost. Razumljivo je da želimo izbjeći stvari kojih se plašimo, jer to kratkoročno smanjuje našu anksioznost. Na primjer, ako se plašimo razgovora za posao, izbjegavanje odlaska na razgovor će nas trenutno umiriti. 

Dakle, kognitivno bihejvioralni terapeuti sa klijentima na seansi rade na osporavanju i promjeni odmažućih u pomažuće misli. Krajnji cilj kognitivno bihejvioralne terapije je promijeniti odmažuća uvjerenja koja utiču na to kako interpretiramo sebe, druge i svoju okolinu. Promjenom uvjerenja, dolazi do poboljšanja na nivou emocija, tjelesnih senzacija i ponašanja. Važno je napomenuti da postoje empirijski dokazi koji govore u prilog efikasnosti KBT tretmana anksioznosti. Osim toga, rezultati istraživanja pokazuju da je KBT zlatni standard kada je u pitanju psihoterapijski tretman anksioznosti (Otte, 2011). 

Dalje, pored rada na promjeni odmažućih uvjerenja, kako bismo se lakše nosili sa situacijama koje nam izazivaju anksioznost važno je naučiti tehnike emocionalne samoregulacije, poput tehnika opuštanja, disanja i mindfulness-a.  

Najjednostavnija tehnika koja može pomoći da se tijelo umiri jeste tehnika abdominalnog disanja. Ova tehnika podrazumijeva da dišete duboko kroz nos, fokusirajući se na podizanje abdomena, umjesto podizanja prsa.  Udišete zrak kroz nos, a izdišete polako kroz usta. Kao i sa bilo kojom drugom vještinom, što se više ove strategije opuštanja praktikuju, to će one djelovati efikasnije i brže.  

Kada razmotriti odlazak psihoterapeutu? 

Možemo razmotriti odlazak psihoterapeutu ako anksioznost počne da ometa naš svakodnevni život i funkcionisanje. Ako znakovi anksioznosti traju, pojačavaju se tokom vremena ili značajno utiču na naše međuljudske odnose, posao, slobodno vrijeme i generalno nas sprečavaju da živimo život u skladu sa svojim vrijednostima, preporučljivo je potražiti pomoć psihoterapeuta.  

Za kraj, moja poruka bi bila da ne dozvolite da vas anksioznost ograničava da radite ono što želite.  Dok vam anksioznost govori “Šta ako se osramotiš na razgovoru za posao? Šta ako tvoja prezentacija bude loša? Šta ako opet doživiš neuspjeh?”, sjetite se da su to upravo oni scenariji o kojima smo gore pisali, te se zapitajte “Šta ako se ipak ne ostvari ništa od toga, a ja propustim priliku?”. 

Piše: Bojana Matić, master psihologije i kognitivno-bihejvioralni psihoterapeut pod supervizijom 

 

Literatura: 

Otte, C. (2011). Cognitive behavioral therapy in anxiety disorders: current state of evidence. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3263389/ 

Utisci klijenata

Kognitivno bihejvioralna terapija i anksioznost

by Omnes Savjetovanje Vrijeme čitanja: 4 min